Region Puszczy Białowieskiej

Szukaj globalnie
{}

Dąb Króla Augusta III Sasa

Historia Dębu Króla Augusta III Sasa


Dąb Króla Augusta III Sasa był jednym z najstarszych i najbardziej znanych drzew na Szlaku Dębów Królewskich i Wielkich Książąt Litewskich w Puszczy Białowieskiej. To majestatyczne drzewo upamiętniało jednego z polskich monarchów, Augusta III Sasa, który szczególnie zapisał się w historii puszczy organizacją spektakularnych polowań królewskich.


August III Sas i Puszcza Białowieska

Król August III Sas, elektor Saksonii i władca Rzeczypospolitej Obojga Narodów, był znany z organizowania wyjątkowo wystawnych polowań, w tym jednego z najbardziej pamiętnych, które odbyło się 27 września 1752 roku. W czasie tego polowania, które później nazwano "Augustowym Sadem", król, królowa Maria Józefa oraz zaproszeni dygnitarze polowali na żubry, łosie i inne zwierzęta. Te królewskie łowy symbolizowały przepych i potęgę władzy, a ich wspomnienie zachowało się także w nazwie dębu.


Symbolika Dębu Augusta III

Dąb symbolizował dziedzictwo historyczne związane z królem i jego związkiem z Puszczą Białowieską. Był świadectwem dawnej świetności puszczy oraz miejscem edukacji historycznej i przyrodniczej dla odwiedzających.


Upadek i Rewitalizacja Szlaku

W 2005 roku dąb Augusta III Sasa przewrócił się ze względu na starość i osłabienie strukturalne. Jego upadek stał się impulsem do zamknięcia i przeprojektowania Szlaku Dębów Królewskich, aby poprawić bezpieczeństwo i umożliwić dalsze zwiedzanie tego wyjątkowego miejsca.
Obecnie Szlak Dębów Królewskich nadal przypomina o historii puszczy i królewskich polowaniach, a legenda dębu Augusta III Sasa pozostaje żywa w pamięci osób odwiedzających to miejsce.